"eisir" meaning in All languages combined

See eisir on Wiktionary

Verb [Old French]

Head templates: {{head|fro|verb}} eisir
  1. (Anglo-Norman) alternative form of eiser Tags: Anglo-Norman, alt-of, alternative Alternative form of: eiser

Noun [Scottish Gaelic]

Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|eisir|||||||||plural|eisirean||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean), {{gd-noun|g=m|gen=eisir|pl=eisirean}} eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean) Inflection templates: {{gd-mut}} Forms: eisir [genitive, singular], eisirean [plural], no-table-tags [table-tags], eisir [indefinite, nominative, singular], eisirean [indefinite, nominative, plural], eisir [genitive, indefinite, singular], eisirean [genitive, indefinite, plural], eisir [dative, indefinite, singular], eisirean [dative, indefinite, plural], eisiribh [dative, indefinite, plural], t-eisir [definite, nominative, singular], an t-eisir [definite, nominative, singular], h-eisirean [definite, nominative, plural], na h-eisirean [definite, nominative, plural], eisir [definite, genitive, singular], an eisir [definite, genitive, singular], eisirean [definite, genitive, plural], nan eisirean [definite, genitive, plural], eisir [dative, definite, singular], an eisir [dative, definite, singular], h-eisirean [dative, definite, plural], na h-eisirean [dative, definite, plural], h-eisiribh [dative, definite, plural], eisir [definite, singular, vocative], eisirean [definite, plural, vocative], no-table-tags [table-tags], eisir [mutation, mutation-radical], n-eisir [eclipsis, mutation], h-eisir [mutation, prothesis-h], t-eisir [mutation, prothesis-t]
  1. oyster Tags: masculine
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "eisir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old French",
  "lang_code": "fro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "eiser"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Anglo-Norman",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old French entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of eiser"
      ],
      "id": "en-eisir-fro-verb--aU4RGOX",
      "links": [
        [
          "eiser",
          "eiser#Old_French"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Anglo-Norman) alternative form of eiser"
      ],
      "tags": [
        "Anglo-Norman",
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "eisir"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "eisir",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "I masculine noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisiribh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "t-eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an t-eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nan eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisiribh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "t-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "eisir",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "eisirean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "eisir",
        "pl": "eisirean"
      },
      "expansion": "eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gd-mut"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "gd",
          "name": "Bivalves",
          "orig": "gd:Bivalves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "oyster"
      ],
      "id": "en-eisir-gd-noun-8IaJ8U40",
      "links": [
        [
          "oyster",
          "oyster"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eisir"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "eisir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old French",
  "lang_code": "fro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "eiser"
        }
      ],
      "categories": [
        "Anglo-Norman",
        "Old French entries with incorrect language header",
        "Old French lemmas",
        "Old French verbs",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of eiser"
      ],
      "links": [
        [
          "eiser",
          "eiser#Old_French"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Anglo-Norman) alternative form of eiser"
      ],
      "tags": [
        "Anglo-Norman",
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "eisir"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "eisir",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "I masculine noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisiribh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "t-eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an t-eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nan eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisiribh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eisirean",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "h-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "t-eisir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "eisir",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "eisirean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "eisir",
        "pl": "eisirean"
      },
      "expansion": "eisir m (genitive singular eisir, plural eisirean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gd-mut"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
        "Scottish Gaelic first-declension nouns",
        "Scottish Gaelic lemmas",
        "Scottish Gaelic masculine nouns",
        "Scottish Gaelic nouns",
        "gd-noun 2",
        "gd:Bivalves"
      ],
      "glosses": [
        "oyster"
      ],
      "links": [
        [
          "oyster",
          "oyster"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eisir"
}

Download raw JSONL data for eisir meaning in All languages combined (4.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.